طب سوزنی کلاسیک

طب سوزنی کلاسیک چیست؟

آناتومی پوست

طب سوزنی کلاسیک – پوست از سه لایه تشکیل شده که عبارتست از :

۱٫ لایه خارجی بنام اپیدرم

۲٫ لایه میانی بنام درم

۳٫ لایه زیرین بنا م هیپودرم

 

اپیدرم

خارجیترین لایه پوست می باشد که میتوانیم قسمتی از آن را لمس نمائیم ودارای پنج لایه می باشد از بیرون به درون عبارتند از:

۱٫ لایه شاخی یا مرده

۲٫ لایه شفاف

۳٫ لایه دانه دار

۴٫ لایه خاردار یا مالپیگی

۵٫ لایه زاینده

اپیدرم در ناحیه پلک چشم بسیار نازک و در ناحیه کف دست و پا بسیار ضخیم است و بطور کلی ضخامت پوست بدن یک فرد در نقاط مختلف متغیر می باشد.

طب سوزنی کلاسیک

طب سوزنی کلاسیک

درم

درم حقیقی ترین قسمت پوست به خاطر وجود ضمائم پوستی – غدد عرق – فولیکول مو – غدد چربی (سباسه)– ریشه مو – پیاز مو – ماهیچه ارکتور است .

 

هیپودرم ( آندودرم)

این لایه دارای سلولهای چربی است که در دیواره ای از بافت نرم محصور شده وجود این چربی ها باعث شاداب نشان دادن پوست و همچنین حالت پری به پوست می دهد هیپودرم اهمیت زیادی در محافظت از عناصر زیر خود در مقابل ضربات دارد.همچنین از مهمترین وظایف آن حفظ گرمای بدن است و چربی این بافت مانع از اتلاف حرارت بدن میشود.

 

رنگ پوست

تعیین کننده رنگ پوست رنگدانه ملا نین است که توسط سلول هایی بنام ملانوسیت ساخته میشود این سلول ها ویژه لایه اپیدرم هستند.

 

رنگدانه های موجود پوست

۱) رنگدانه های قرمز

۲) رنگدانه قهوه ای

۳) رنگدانه های زرد

 

غدد پوست

پوست دارای دو نوع غده مجرادار است که عبارتند از غده عرق و غده چربی یا سباسه

۱- غده عرق

این غدد ایجاد عرق کرده از دو قسمت تشکیل شده است:

الف-قسمت تولید کننده عرق

ب – قسمت دفع کننده عرق

مهمترین نقش غده عرق تنظیم دمای بدن است وقتی حرارت بدن بالا می رود از طرفی عروق سطحی پوست گشاد میشود تا حرارت با محیط اطراف بهتر مبادله شود و از سوی دیگر غدد عرق با پمپ کردن عرق و سپس تبخیر آن از سطح پوست باعث خنک شدن بدن می شوند و حتی خود مجاری عرق به صورت یک لوله تهویه عمل نموده و گرما را به خارج از بدن هدایت می کنند

 

انواع پوست

پوست معمولی : پوستی نه چرب نه خشک که این نوع پوست در سنین پیش از بلوغ دیده میشود.

پوست چرب : لایه اپیدرم این نوع پوست ضخیم و منافذ آن درشت و باز است. غدد چربی در این نوع پوست فعالتر هستند.

پوست خشک : لایه اپیدرم پوست خشک نازک و ظریف بوده و غدد چربی در این نوع پوست کم کارهستند که علت خشکی پوست آن است که لایه اپیدرم آ ب خود را به خاطر نبودن چربی طبیعی از دست داده است.

پوست حساس : در پوست های حساس لایه اپیدرم نازک و لطیف بوده بطوریکه معمولا مویرگهای خونی دربرخی ازقسمتهای پوست براحتی باچشم دیده میشوند منافذاین پوست ریزو معمولا روشن و قرمز می باشد.

طب سوزنی کلاسیک

طب سوزنی کلاسیک

وظایف پوست

وظایف عمده پوست عبارتند از:

۱٫ حفاظت پوست : بدن را در مقابل صدمات و ورود میکروبها حفاظت میکند

۲٫ ایجاد احساس : پوست باد درا بودن پایانه های اعصاب و سایر گیرنده ها ی موجود درپوست به سرما گرما لمس فشار درد پاسخ میدهد.

۳٫ تنظیم درجه حرارت

۴٫ ترشح عرق ازغدد عرق وترشح چربی ازغددچربی یکی دیگرازوظایف پوست میباشد.

۵٫دفع ترشح عرق از بدن باعث دفع نمک و مواد شیمایی مضر از بدن میشود.

 

مراقبت از پوست

۱٫ استفاده ازکرم ضد آفتاب

۲٫ پرهیز از مواد آرایشی

۳٫ استفاده از تقویت کننده ها

۴٫ استفاده از پاک کننده ها

۵٫ استفاده از مرطوب کننده ها

 

چگونه جوانتر شویم

چگونه جوان بمانیم

گذر زمان رد پایش را بر تمام اجزاء بدن ما می گذارد، این اثرات در زبان ما پیری نامیده می شود که در پوست به صورت چین و چروک و افتادگی های پوست دیده می شود. اما متاسفانه استرس های روزمره ،مصرف سیگار ، آلودگی هوا، اثرات اشعه آفتاب و …..همه و همه پیری ما را تسریع می نمایند.

جهت درمان و پیشگیری از کرم های مختلف و گاهی به دنبال روشهای جراحی و غیر جراحی هستیم که بسیاری از این روشها آسیبهایی را به پوست می رسانند.

با افزایش سن به تدریج رشته های کلاژن و الاستین که قوام و خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می کنند ، از دست می روند لذا با تحریک کلاژن سازی وساخت رشته های الاستین می توان پیری را به تعویق انداخت و جوانتر به نظر رسید.

 

طب سوزنی با دو روش و تحریک کلاژن سازی میتواند این کار را انجام دهد:

۱- طب سوزنی کلاسیک یا معمولی
در این روش سوزنهایی از جنس فلز در نقاط خاصی از صورت و بدن زده میشود (از دیدگاه طب سوزنی تغییرات در صورت نشانه عدم تعادل ارگانهای داخلی هچون کبد،معده،طحال ،کلیه و ….. است که باید متعادل شوند) .دوره درمان در این روش طولانی است (۲ تا سه دوره که هر دوره درمان ۱۰ تا ۱۲ جلسه است)

۲ – استفاده از نخهای ظریف

در این تکنیک جوانسازی با کار گذاشتن نخهای ظریف که غیر قابل رویتند با بیحس کردن صورت انجام می شود .

این تکنیک در ابتدا توسط پزشکان کره ای ابداع شد و در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی مانند فرانسه ، اسپانیا ، انگلیس ، روسیه و ژاپن انجام می شود . این سوزنها ساخت کشور کره جنوبی بوده که با مجوز وزارت بهداشت و درمان وارد شده است و دارای اندازه های مختلفی می باشد.

این روش ۱تا ۲ بار انجام ودر صورت نیاز ۲ سال بعد تکرار می شود.

البته نخهای نخهای زود جذب تر ساخت شرکت اتیکون انگلیس نیز قابل استفاده است که ۳ تا ۶ جلسه وهر ماه یک بار انجام میشود.

تجربیات نشان داده است که روش نخ گذاری از روش طب سوزنی کلاسیک موثرتر است.

تا کنون هیچگونه عارضه جانبی گزارش نشده است.

 

آکنه یا جوش یک اختلال پوستی می باشد که از سنین نوجوانی شروع می شود.
غدد چربی بطور طبیعی در تمام سطح پوست گسترش دارند و مسئو ل چرب نگه داشتن سطح پوست می باشد. همچنین به علت دارا بودن بعضی مواد دارای خاصیت ضد میکروبی و قارچی هستند. این غدد در کف دست و پا و لب وجود ندارند و بیشترین تراکم آنها در صورت ؛ سر ؛ سینه می باشد.

جوش بیشتر در صورت دیده می شود و بصورت انواع شکلها از قبیل: کومدون ( جوشهای ریزی که بصورت سر سیاه و سر سفید دیده می شوند )؛ پاپول (جوشهای برجسته و قرمز رنگ)؛ پاسچول (جوشهای چرکی ) و بالاخره ناجول و کیست (جوشهای بزرگ و دارای عمق و مواد داخل آنها).

از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی بعلتهای گوناگون جوش بوجود میاید. علتهای بسته شدن این دهانه ها شامل:

۱) تولید و ترشح زیادی چربی در این غدد که خود این می تواند بعلت ارثی بودن یا عدم تنظیم هورمونی باشد. البته گاهی سطح هورمون در سطح طبیعی می باشد ولی پوست به این مقدار طبیعی نیز حساس است.

۲) رشد میکروب در دهانه غدد که باعث التهاب و بسته شدن این غدد می شوند.

۳) اختلال در کراتینی شدن ( در تشکیل کراتین دهانه اختلال وجود دارد مثل افرادی که سوء تغذیه یا رژیم غذائی دارند که اسیدهای چرب ضروری در بدن آنها کم می باشد و یا بعلتهای دیگری این اختلال وجود دارد).

طب سوزنی کلاسیک

طب سوزنی کلاسیک

جوشهای صورت را نمی توان بطور کامل از بین برد ولی می توان آنها را تحت کنترل در آورد.

درمان این جوشها بستگی به نوع جوش انجام می گیرد. در کل شستشوی مکرر نواحی جوش بویژه با صابونهائی که اسیدیته می باشد و از خود بقایایی به جا نمیگذارند از تشکیل جوش جدید تا حد زیادی موثر هستند و در درمان نیز کمک کننده می باشد. این صابونها در داروخانه ها موجودند و به عنوان ضد جوش معرفی می شوند. در درمان جوش از داروهای ضد باکتری ( میکروبی ) نیز استفاده می شود. که بستگی به نوع جوش و گسترش آن دارد.

داروهای دیگری نیز بسته به نوع جوش در درمان مصرف دارند که اختصاصی می باشد و از حوصله این بحث خارج هستند. افرادی که دارای جوش می باشد باید از مصرف هر گونه کرم یا پماد اجتناب کنند: چون باعث بدتر شدن جوشها میگردند.

افرادی هستند که منافذ پوست آنها به اصطلاح باز می باشد و در داخل این منافذ بصورت سیاه دیده می شود. ترشح چربی و در معرض هوای آزاد قرار گرفتن این چربی باعث اکسید شدن آن می گردد و به صورت سیاه دیده می شوند. برای از بین بردن آن می توان از همان صابونهایی که گفته شد استفاده کرد و همچنین از اسکراب صورت نیز می توان کمک گرفت.

یکی از عارضه های جوش صورت باقی ماندن لکه در آن ناحیه بعلت التهاب و فعال بودن سیستم دفاعی بدن در آنجا می باشد. جوشهایی که بیشتر دستکاری شوند احتمال بوجود آمدن لکه بیشتر است . در ضمن افراد با رنگ پوست تیره تر لکه ناشی از جوش در آنها بیشتر است.

درمان این عارضه در حقیقت درمان جوش می باشد . یعنی با درمان جوش بعلت کم شدن التهاب احتمال بوجود آمدن لکه کم می شود . درمان قاطعی برای از بین بردن این نوع لکه وجود ندارد و در طول زمان بسته به نوع پوست این لکه ها از بین میروند . البته بعضی از داروهای موضعی این طول زمان را کاهش می دهند که از آن جمله می توان از ژل های حاوی AHA نام برد این ژل حاوی اسیدهای میوه می باشد و باعث تسهیل در پوسته ریزی طبیعی پوست می شوند و به این خاطر پوست جوان و شاداب می ماند .

داروهای موضعی دیگر که کمک کننده می باشد : کرم و ژلهای حاوی ویتامین ث و مشتقات ویتامین آ ( کرم و ژل تره تینوئن ) .

از نظر علمی و آنچه در کتب علمی – پزشکی موجود است هیچ نوع غذا و خوراکی در ایجاد و تشدید جوش صورت دخیل نیستند ؛ ولی بر اساس طب قدیم و گفته افرادی که جوش صورت دارند بعضی از خوراکیها در بدتر کردن جوش صورت دخیل می باشد و پرهیز از این خوراکیها باعث بهبودی در جوش می شود .
از جمله غذا و خوراکیهایی که باعث این علت می شوند شامل : غذاهای چرب ، تنقلات ، خرما، کشمش ، محصولات دریایی ( ماهی و میگو ) ، بعضی از میوه جات ( موز ، کیوی ، خرمالو ) و غیره . بهترین راهکار پرهیز از مواد غذایی و خوراکیهایی است که فرد اظهار میکند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر می شود.
طبق مطالعات و بررسی های انجام شده افرادی که جوش صورت دارند کمتر دچار سرطان پوست از نوع بازال سل می شوند. البته این به آن معنا نیست که برای درمان جوش پیگیر نباشند.

غلبه استروژن و کبد خیلی با هم در ارتباطند زیرا کبد جایی است که استروژن اضافی سم زدایی می شود و از بدن خارج می شود. اگر کبد نارسا باشد، استروژن اضافی در درون بدن چرخش دوباره می یابد. به همین خاطر است که بهبود شیوه زندگی تان کمک بزرگی به کبد می کند تا کمتر مواد سمی در درونش ذخیره کند و از شر مواد اضافی خلاص شود. برای پاکسازی کبد و تصفیه خون می توانید از عرقیات گیاهی مانند کاسنی، شاتره، خار مریم و زردچوبه و هر چه که برای کبد خوب است و آن را سم زدایی می کند، استفاده کنید.

 

بر استرس غلبه کنید

وقتی استرس دارید، بدن شما کورتیزول تولید می کند که عملکرد صحیح دیگر فرآیندهای بدن تان از جمله ترشح غدد درون ریز را مختل می کند. به همین دلیل است که استرس مزمن می تواند منجر به آکنه شود زیرا هورمون های مناسب ساخته نمی شوند و این خودش را در صورت تان نمایان می کند. بسیاری از زنان وقتی دچار استرس می شوند، آکنه هورمونی شان خیلی شدت می یابد.

پس برای بهبود یافتن آکنه باید آرام باشید، استرس را از خود دور کنید، ورزش کنید، غذاهای سالم بخورید، کبدتان را سم زدایی کنید تا پوست بهتری داشته باشید.

طب سوزنی با تنظیم و متعادل نمودن ارگانهای داخلی موجب رفع آکنه می شود.

یک دوره درمان ۱۰ جلسه ای تقریبا بهبودی قابل قبولی را به دنبال دارد و از جلسه اول بیمار احساس بهبودی خواهد نمود.

صدها سال است که از طب سوزنی برای درمان انواع دردها استفاده می شود. از نظر طب سنتی چینی و طب سوزنی، درد به علت انسداد انرژی در مریدین هایی که در سراسر بدن وجود دارند ایجاد می شود. پزشکی مدرن تازه به این نتیجه رسیده است که چگونه طب سوزنی به درمان درد ها کمک می کند.در یک تحقیق که در مجله سالانه پزشکی داخلی منتشر شده تاثیر طب سوزنی در آرتروز زانو بیان شده است . در تحقیقی دیگر، اثر مثبت طب سوزنی در تسکین انواع سر دردها ومیگرن نشان داده شده است. بعضی از درد هایی که در انواع تحقیقات پزشکی مشخص شده که طب سوزنی بر روی آنها اثر بسیار خوبی دارد عبارتند از: فیبرومیالژی، زونا، کمردرد، سردرد، دردهای قاعدگی وانواع دردهای عصبی.

شواهد علمی نشان داده است که مکانیسم اثر طب سوزنی بخاطر آزاد شدن آندروفین از مغز می باشد که یک ماده شیمیایی طبیعی بدن است که درد را تسکین می دهد .

طب سوزنی کلاسیک

طب سوزنی کلاسیک

ایمیلپرینت

طب سوزنی و زیبایی

طب سوزنی لیفتینگ صورت جایگزین روشهای جراحی

قبل از ارائه توضیحی درباره طب سوزنی ترجیح می دهم درباره جریان انرژی حیاتی در بدن توضیح مختصری بدهم . بر طبق طب شرقی هر موجود زنده ای سرشار از انرژی به نام چی (Qi ) می باشند . چی از طریق راههای ویژه ای که مریدیان در بدن جریان می یابد . می توان گفت یک فرد زمانی سالم است که در بدنش هیچ مانعی برای جریان یافتن چی وجود نداشته باشد . زمانی که این جریان متوقف می گردد بیمار می شویم . متخصصان طب سوزنی این موانع را پیدا کرده و با استفاده از طب سوزنی جریان چی را به حالت طبیعی خود بر می گردانند . زمانی که سوزنهای کوچک را وارد نقاط مخصوص می کنیم مرکز کنترل مغز ما تحریک می شود و فرمان درمان مشکل را صادر می کند .

طب سوزنی با چندین روش مختلف می تواند به عنوان درمان جایگزین لیفتینگ عمل کند . اول از همه با کمک طب سوزنی و درمانهای سنتی چینی سعی می کنیم یک تعادل و هارمونی کلی خوب بدن را احیا نماییم .

زمانی که بدن شخص قوی و سالم باشد و واکنشهای ایمنی خوبی دارد و به روشی موثر قادر به سم زدایی و حذف فضولات بدن می باشد و بنابراین پوست به عنوان بزرگترین اندام قابل مشاهده بطور طبیعی سالمتر و براق تر به نظر می آید . هم چنین وقتی سوزنهای نازک را در نقاط کلیدی صورت قرار می دهیم بدن با گردش خون بهتر ، رسوب کلاژن و افزایش فعالیت ایمنی که کمک شایانی در سلامت ظاهری پوست ( رنگ و توناژ پوست ) و درخشش و طراوت طبیعی دارد واکنش نشان می دهد.

سلامت اندامها در قسمتهای مختلف صورت نمایان می گردد . بهبود سلامت اندامها می تواند بر حالت پوست تاثیر گذارد . علاوه بر این فرو کردن سوزن در صورت می تواند گود شدگی گونه ها را بهبود بخشیده ، چروکها را کاهش دهد و پلک های افتاده را محکم نماید . هم چنین سوزنها گردش خون و تولید کلاژن را افزایش می دهد بنابراین ماهیچه ها را سفت نموده و چروکهای ریز را برطرف می نماید .

ضمنا ماساژصورت به روش چینی همراه با طب سوزنی توسط درمانگر دوره دیده (خانم) انجام می شود که بالطبع تاثیر درمان بیشتر خواهد بود