کبد چرب و راه های درمان آن با روش طب سنتی و طب سوزنی

افزایش مصرف غـذاهای چـرب وآمـاده ((فست­ فـودها و مواد غذایی حـاوی نگهدارنده))و عدم تحرک و افزایش استرس با گسترش زندگی ماشینی بیماری­ های مختلفی به همراه آورده است .

بیماری کبد چرب یکی از این نوع بیماری­ ها است که در جهان از جمله ایران شایع شده و روبه افزایش است.

این بیماری شایعترین بیماری کبدی درزمان حاضراست . و شیوع آن رو به ازدیاد است . اهمیت بالینی کبد چرب به شیوع آن در جامعه و سیرآن بستگی دارد، و با توجه به گسترش زندگی ماشینی و تغییر در الگوی مصرف مواد غذایی که منجر به شیوع این بیماری در سطح جهان و مرگ و میر ناشی از آن شده است ؛ لذا باید برنامه­ های درمانی و آموزشی مناسب در جهت پیشگیری و درمان این بیماری تدارک دید.

کبد ( جگر ) پالایشگاه بدن :

کبد عضو بسیار حیاتی برای بدن است . این عضو کارهای بسیاری انجام می­دهد که مهمترین وظیفه آن سوخت و ساز کربوهیدرات ، چربی­ ها و پروتیئن­ ها است ؛ کبد همچنین عمل ذخیره ­سازی و فعال­ سازی ویتامین­ ها و مواد معدنی را انجام می­دهد ، تولید صفرا می کند که برای کمک به هضم و جذب چربی­ ها لازم است ؛ آمونیاک را که بسیار سمی است (( با تبدیل به اوره ))از خون پاک می­کند ، اکثر پروتئین­ ها و فاکتورهای انعقادی در کبد ساخته می­شود.

کبد چرب چیست ؟

منظور از کبد چرب، رسوب چربی ((عمدتاً از چربی­ های خنثی مثل تری­ گلسیرید درسلول های کبدی است)) که پیدایش آن در ((مصرف کنندگان مشروبات الکلی )) افراد چاق ، کم تحرک ، مبتلایان بـه دیابت ، چربی خـون بـالا شخصیت­ های اضطرابی ((افراد پراسترس )) و مصرف کنندگان طولانی مدت غذاهای دارای مواد نگه­دارنده همچون فست فـودها و نوشابه ­های گازدار بیشتر دیـده می­شود، تجمع چربی در کبد می­تواند به مرور زمان ایجاد التهاب و تشکیل باندهای فیبروز نماید، در صورت عدم درمان و بهبودی ،کبد چرب می­تواند به سمت نارسائی کبد و سیروزکبدی (( تشکیل بافت فیبروز درکبد)) پیشروی نماید.

انواع کبد چرب (( کبد چرب الکلی و کبد چرب غیر الکلی ))

۱-چنانچه عامل اصلی به وجود آورنده این بیماری مصرف الکل باشد به آن بیماری کبد چرب الکلی گویند.

۲- و در صورتی که بدون مصرف الکل بوجود آمده باشد به آن بیماری کبد چرب غیر الکلی می­گویند.

همانطور که چربی در کبد رسوب می­کند می­تواند در جداره عروق دیگر بدن از جمله عروق قلبی ، مغزی و کلیوی هم رسوب کند و باعث آسیب به این اعضاء شود.

علائم بیماری کبد چرب :

در بیشتر موارد این عارضه بدون علامت است و پزشک در بررسی آزمایشگاهی یا سونوگرافی یا سی­تی ­اسکن بطور اتفاقی آن را کشف می­کند.فرد به ندرت از ضعف و بیحالی ، خستگی دائمی و احساس فشار و درد مبهم در ناحیه فوقانی و راست شکم شاکی است . بخصوص این علائم در مواردی که کبد چرب سریع ایجاد شده باشد بیشتر بروز می­کند.

اقدامات تشخیص :

اگر چه در خیلی از موارد علائم قابل توجهی در این بیماری وجود ندارد ، با مشاهده بالا بودن آنزیم­ های کبدی(ALT) (SGPT) یا گاما گلو تأمین ترانس پیتیداز((GGT))و نیز تصاویر سونوگرافی تشخیص این بیماری ثابت می­گردد.

اختلالات آزمایشی در کبد چرب معمولاً ضعیف است و در اکثر موارد افزایش خفیفی درآمینـو ترانسفـرازهای سـرمـی((AST))((ALT))یـا گاما گولو تأمین ترانسـی پیپتدار((GGT))دیده می­شود.

آمینوترانسفرازهای سرمی((AST))((ALT))معیارهای جهت ارزیابی آسیب سلول های کبدی به شمارمی­روند و به علت آنکه میزان آنزیم((ALT))به بالاترین مقدار در کبد وجود دارد اختصاص­ ترین آزمایش دال برضایعه کبدی است .

در کبد چرب الکلی به طور اختصاصی میزان افزایش آنزیم((AST))بیش از آنزیم((ALT))است ولی در کبـد چـرب غیـر الکلی میزان افزایش((ALT)) بیش از((AST))است .

انفیلتراسیون چربی در کبد با سونوگرافی یا سی­تی ­اسکن تشخیص داده می­شود. در سونوگرافی میزان اکو پارانشیم کبد افزایش می­یابد ، میزان حساسیت سونوگرافی حـدود (۷۰) درصد است .

لازم به ذکراست طبق تحقیقات انجام شده در ۲۰ درصد افراد مبتلا به کبد چرب آنزیم های کبد ، نرمال بوده ، که این امر انجام سونوگرافی از کبد را در مورد مشکوک توصیه می­نماید.

شیوع بیماری :

کبد چرب با افزایش سن سیرصعودی می­یابد ، شیوع این بیماری در آقایان دو برابر خانم های می­باشد که با افزایش سن میزان شیوع در خانم ها به آقایان نزدیک می­شود ، به ویژه پس از یائسگی ؛ بیماری کبد چرب در خانم ها سیرفزاینده­ای دارد.

مهمترین عوامل بروز این بیماری به ترتیب عبارتنداز:

۱-عادات بد غذائی (( مصرف غذاهای دارای مواد نگهدارنده و عدم رعایت موازین بهداشتی در غذا خوردن ))

۲- استرس ((اضطراب یا افسردگی ))

۳-عدم تحرک کافی ((نداشتن فعالیت بدنی مناسب همانند ورزش روزانه ))

سیر بیماری :

از آنجایی که این بیماری سیرپیش رونده دارد می­تواند در مراحله اولیه بدون علامت باشد که با پیشرفت بیماری و درگیری بیشتر کبد تأثیرات منفی برعملکرد کبد بصورت احساس ضعف و خستگی مزمن بروز می­کند.

نکته:اگر کبد چرب همراه با افزایش آهن سرم ، سن بالای ۴۵ ، چاقی ، دیابت ، فشارخون باشد نشانه شدت بیماری است .

افرادی که دارای کبد چرب هستند ممکن است ۱۰ سال قبل از بروز این بیماری دچار عـوارض قلبی عروقی و کلیـوی آن شوند. درصد ابتلا به سکته­ های قلبی و مغزی و بیماری­ های همچون دیابت قندی ، هیپرلیپیدمی (( افزایش چربی خون )) و … دراین گروه از افراد بیشتر است .

همانطور که چربی در کبد رسوب می­کند می­تواند در جداره عروق دیگر بدن از جمله عروق قلبی ، مغزی ، و کلیوی رسوب کرده و باعث آسیب به این عضو شود.

کبد چرب و بیماری های همراه آن :

الکل و کبد چرب :

کبد جرب به طور شایع به دنبال مصرف مقادیر اندک یا زیاد الکل حتی برای مدت زمان کوتاهی دیده می­شود، انفیلتراسیون (( تجمع )) شدید چربی می­تواند با خستگی ، ضعف ، بی اشتهایی ، تهوع ، احساس ناخوشی در شکم و هپاتومگالی دردناک همراه باشد. اولین قدم در درمان کبد چرب الکلی حذف کامل مصرف مشروبات الکلی میباشد.

چاقی و کبد چرب :

کبد چرب در افراد چاق شایع است و به شدت چاقی ارتباط دارد، بویژه چاقی شکمی نقش مهمی در افزایش خطر ابتلا به کبد چرب دارد.

دیابت و کبد چرب:

کبد چرب در نیمی از مبتلایان به دیابت قندی نوع دو دیده می شود ممکن است یکی از علل آن افزایش اسیدهای چرب با منشاء غذائی و متابولیسم کربو هیدرات ها و تبدیل آن به اسیدهای چرب باشد.

نکتـه :

بیماری استئاتوهپاتیت غیره الکلی((NASH))((تجمع چربی و سلول های التهابی در سلول های کبد ))که نشان دهنده پیشرفت بیماری کبد چرب به سمت سیروز و نارسایی کبدی است بطور شایع با چاقی ، دیابت قندی و هیپرلیپیدمی همراه است ، این مراحله از بیماری در خانم ها شایعتر و اغلب بدون علامت است.

داروها و کبد :

آمیودارون ، نیفیدیپین ، دیلتیازوم ، کلروکین ، ترکیبات کورتیکو استروئیدی، تتراساکلین داروهای هستند که مصرف آن می­توان با ایجاد کبد چرب همراه شود.

راه های پیشگیری :

برای جلوگیری از بروز بیماری کبد چرب نکات زیر را فراموش نکنید:

۱-رژیم غذائی سـالـم مثـل میوه ­ها ، سبزی های خام ، غلات سبوس­دار و چربی های مفید ( روغن زیتون ، کنجد ) برای خود انتخاب کنید.

۲-انجام ورزش و فعالیت بدنی منظم ((چاقی بویژه چاقی شکمی نقش مهمی در افزایش خطر ابتلاء به کبد چرب دارد )) از جمله پیاده روی به میزان حداقل ۳۰ الـی ۶۰ دقیقه در روز توصیه می شود.

۳-از مصرف الکل جداً پرهیز نمائید.

۴-ازمنابع غذای دارای پتاسیم بیشتر استفاده کنید مثل موز، کشمش ، آلو، بادام ، انواع سبزی ها

مواد غذایی مفید برای کبد :

الف –مواد غذایی که فرآیند سم ­زدای و تصفیه کبد را افزایش می­دهند.

ب –مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان که طی فرآیند سم ­زدایی از کبد محافظت می­کنند. (در فرآیند سم ­زادیی یا تصفیه کبد تعـداد زیادی رادیکال آزاد تولید می­شود که برای کبد مضر هستند، آنتی اکسیدان­ ها از کبد در برابر رادیکال های آزاد محافظت می­نمایند).

۱-سیرو پیاز خام :

حاوی آنتی اکسیدان است و برای سم ­زدایی بهتر کبد لازم است ، همچنین به کبد کمک می­کند تا بدن را از آلودگی جیوه و بعضی مواد افزودنی موجود در غذاها و هورمون استروژن پاک کند.

۲-کلم ( انواع کلم )

کلم دارای خاصیت سم ­زدایی قـوی برای کبد است .

۳-لیموترش

آب لیموترش همراه آب و لرم صبح ناشتا سم ­زدایی کبد را افزایش می­دهد.

۴-سیب

دفع فلزات سنگین از بدن را افزایش می­دهد.

۵-میوه­ های غنی از آنتی اکسیدان

آلو، پرتقال ، کشمش ، طالبی ، سیب با پوست ، شاتوت ،گریب فوروت ، زرشک . انار، خرما

مواد غذایی که بهتراست کمتر مصرف شود:

چای ، قهوه ، نان­ های بدون سبوس (( نان­ های ماشینی ، فانتزی و نان لواش )) سرخ کردنی­ ها ، غذاهای چرب و پرکالری ، تنقلات شور، غذاهای دارای مواد نگه­دارنده ، گوشت قرمز،قند و شکر

درمـان :

رعایت موارد ذکر شده در بیماری که دچار کبد چرب می باشد باعث کندی پیشرف بیماری شده و در مراحل اولیه بیماری کمک قابل توجهی به درمان خواهد نمود.

طب سوزنی نیز یکی از روشهای درمان در کبد چرب می باشد که تاثیر آن به اثبات رسیده است.